Zadzwoń
+48 514 514 566

Pomoc drogowa A2

Dane kontaktowe Pomoc drogowa A1

Pomoc drogowa na autostradzie A2

Awarie i kolizje mogą przydarzyć się wszędzie, niestety również na autostradzie. Nagłe zatrzymanie się pośród pojazdów mknących z prędkością 130-140 km/h jest nie tylko stresujące, ale również niebezpieczne. Warto więc dokładnie zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym będziesz wiedział jak zachować się w przypadku wystąpienia nagłej awarii lub kolizji na autostradzie A2. Profesjonalna pomoc drogowa czeka na twój telefon przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – przyjedziemy najszybciej, jak się da we wskazane miejsce i udzielimy ci fachowej pomocy.

Awaria na autostradzie A2 – jak się zachować?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że autostrada jest najgorszym miejscem, w jakim może dojść do awarii. Warto jednak być przygotowanym na tego typu sytuację, gdyż może ona przytrafić się zarówno początkującemu, jak i doświadczonemu kierowcy. Jak zachować się, kiedy dojdzie do awarii na autostradzie A2?

 1. Jeśli awaria wystąpiła nagle i nie jesteś w stanie dojechać do najbliższego Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP), zjedź na pas awaryjny, zanim samochód całkowicie odmówi posłuszeństwa.
 2. Włącz światła awaryjne i załóż kamizelkę odblaskową, które zapewnią tobie i twojemu pojazdowi widoczność na drodze.
 3. Zachowaj bezpieczeństwo! Wysiądź z samochodu od strony pasażera i ustaw trójkąt ostrzegawczy 100-150 metrów za pojazdem.
 4. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie starać się szukać pomocy wśród kierowców biorących udział w ruchu drogowym, gdyż zatrzymujący się nagle pojazd może spowodować wypadek. Zamiast tego, zadzwoń po pomoc drogową działającą 24/7 (nr telefonu: +48 514 514 566).
 5. Podczas rozmowy z dyspozytorem przekaż jak najwięcej informacji. Wskaż dokładną lokalizację (za pomocą GPS lub słupka pikietażowego), a jeśli znasz przyczynę awarii, nie wahaj się o niej poinformować. Pomoc drogowa A2 może również w razie potrzeby dowieźć na miejsce benzynę.
 6. Staraj się nie czekać na pomoc na autostradzie. Udaj się za barierę ochronną i tam czekaj, aż pomoc drogowa A2 przybędzie na miejsce.

Stosując się do tych wskazówek, szybko, bezpiecznie i bezstresowo otrzymasz oczekiwaną pomoc. Zanim dotrzemy na miejsce, pamiętaj, by odpowiednio je oznaczyć, aby nie stanowiło zagrożenia dla pozostałych kierowców.

Nasza pomoc drogowa w nocy

Kolizja na autostradzie A2 – jak zareagować?

Oprócz awarii, na autostradzie może przydarzyć się również kolizja. Jeśli dojdzie do takiego zdarzania, należy wiedzieć jak zareagować, by zagwarantować bezpieczeństwo pozostałym kierowcom.

 1. Zjedź na pas awaryjny, by nie blokować drogi innym kierowcom.
 2. Włącz światła awaryjne i wyłącz silnik, a następnie wysiądź z pojazdu od strony pasażera.
 3. Ustaw trójkąt ostrzegawczy 100-150 metrów za pojazdem.
 4. Wraz z pozostałymi uczestnikami zdarzenia ustalcie, kto spowodował kolizję, a następnie spiszcie oświadczenie sprawcy kolizji.
 5. Powiadom ubezpieczyciela o uczestnictwie w kolizji, szczególnie jeśli byłeś bezpośrednim sprawcą zdarzenia lub konieczne jest holowanie.
 6. Zadzwoń po pomoc drogową.

Oczywiście na autostradzie może również dojść do wypadku, w którym ktoś zostanie ranny. Należy wtedy zastosować się do punktów 1-3, a następnie wyłączyć silniki i wyjąć kluczyki ze stacyjek pozostałych pojazdów biorących udział w kolizji, w międzyczasie dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli są ranni, należy zastosować się do zasad pierwszej pomocy i czekać na przyjazd pogotowia oraz Policji.

Czy wezwanie Policji na miejsce kolizji jest konieczne?

Nie zawsze zachodzi potrzeba wezwania Policji na miejsce stłuczki. Wezwanie Policji jest obowiązkowe, gdy:

 • uczestnik zdarzenia zostanie ranny,
 • uczestnik zdarzenia jest w naszej opinii nietrzeźwy,
 • uczestnicy kolizji nie są w stanie jednogłośnie stwierdzić, z czyjej winy doszło do zdarzenia,
 • dostrzegamy jakiekolwiek niepokojące okoliczności kolizji.

Jeśli jednak nie wystąpią wyżej wymienione okoliczności, kierowcy biorący udział w kolizji nie mają obowiązku wzywania Policji. W takim przypadku wystarczy jedynie spisać oświadczenie na gotowym formularzu przygotowanym przez ubezpieczyciela lub na zwykłej kartce papieru. Pamiętaj, że jeśli sprawca nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności spowodowania kolizji, powinieneś wezwać Policję, która ustali przebieg wydarzeń i sporządzi protokół policyjny, dzięki któremu będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie. Warto również pamiętać, że wezwanie Policji na miejsce zdarzenia wiąże się z ukaraniem sprawcy mandatem.

Co powinno się znaleźć w oświadczeniu sprawcy kolizji?

Sprawca, który wziął na siebie odpowiedzialność spowodowania kolizji, jest zobowiązany do sporządzenia oświadczenia, w którym muszą znaleźć się następujące dane:

 • dane osobowe wszystkich uczestników zdarzenia, takie jak nazwiska, adresy, numery PESEL oraz numery rejestracyjne samochodów biorących udział w kolizji,
 • data i godzina zdarzenia,
 • opis zdarzenia i powstałych wskutek niego uszkodzeń,
 • oświadczenie sprawcy odpowiedzialnego za zdarzenie,
 • podpisy wszystkich uczestników zdarzenia.

Na podstawie oświadczenia sprawcy kolizji wypłacone zostanie odszkodowanie. Za wypłatę odszkodowania odpowiedzialne jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy. Jeśli pojazdy, które brały udział w kolizji, zostały uszkodzone, należy zadzwonić po pomoc drogową, która zajmie się holowaniem.

Nasza pomoc drogowa

Kto ponosi koszt holowania?

Koszt holowania zawsze ponosi sprawca, a więc opłata za usługę zostanie pokryta przez ubezpieczenie OC sprawcy. Warto zdecydować się na wykupienie pakietu Assistance, który jest nieoceniony w takich przypadkach, gdyż obejmuje koszt holowania. Należy jednak pamiętać, by skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem bezpośrednio z miejsca zdarzenia, gdyż w niektórych przypadkach pominięcie tego kroku skutkuje naruszeniem umowy. Na usługę holowania, jaką oferujemy, wystawiamy rachunki oraz faktury, na podstawie których możesz ubiegać się o zwrot kosztów holowania.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń:

Pomoc drogowa

+48 514 514 566

Mobilny serwis opon

+48 784 784 485

Pracujemy 24/7